Evaporatif nemlendiriciler, hem soğutma hem de nemlendirme özelliği olan sulu tip nemlendiricilerdir.

Bir su tankı ve pompalı yağmurlama sistemlerinden oluşur, tanktaki su pompa ile pedlerin üzerine basılır, ıslanan pedlerin üzerinden geçen hava gizli ısı ile suyu buharlaştırarak bünyesine alır. Böylece havanın sıcaklığı bir miktar azaltılır.

 

Çalışma Prensibi

Adyabatik nemlendiriciler/soğutucular hava akışının ıslak yüzeyden geçerek doğal koşullar ile suyun buharlaşması esasına göre çalışır. Hava, su buharını taşıyarak havadaki buharlaşma ısısı ile sıcaklığın düşmesini sağlar. Bu prensip gaz-hava karışımının oluşumu sırasında sıvı haldeki suyun ortaya çıkmadan salınmasını garanti eder.

Mikro organizmalar, mineraller ve benzeri parçalar suyun buharlaşma fazında havaya karışmadığı için çalışma prensibi tamamen sağlıklıdır.

Sadece yüksek hava akışı olduğu durumlarda su damlacıkları havaya karışabilir. Medya ped ile atomizer nemlendiriciler arasındaki en büyük farklılık budur. Hava hızının ayarlanması veya damla tutucu pedlerin (seperator) kullanımı bu dezavantajı ortadan kaldırır.

Evaporatif Panel

 

Rijit Yapı

Evaporatif panel, cihazın rijitliğini bozmadan suyu absorbe eden yapısal katkı maddeleri ile desteklenmiş selulozik veya cam elyaf pedli levhalardan oluşur.

 

Hijyenik Panel

Panel inorganik olduğu zaman bakteri ve küf için bir besleme kaynağı değildir. Panel gümüş iyonlar içermektedir ve bu iyonlar biyosit gibi davranarak su parçacıklarının buharlaşmadan çıkışını önler.

 

Yüksek Verim

Panel levhaların montajı, metal çerçeveler üzerine basınç vasıtasıyla yapıştırıcı kullanılmadan yapılmıştır. Net on yüzey alanı başına düsen levha sayısı, yapıştırma olmadığı için daha fazladır. Buna ilaveten acıların olağanüstü tasarımı sayesinde panellerin doyma verimi en yüksek, yük kaybı minimum seviyededir.

 

Düşük Bakım Maliyeti

Evrensel çözücü olan su içinde zaman geçtikçe herhangi bir yapıştırıcı da çözünebilmektedir. Yapıştırılmış panellerin, ısıyla birleştirilmiş panellerden daha kısa ömürlü olmalarının sebebi de budur. Panellerin kullanım ömrü, yapıştırıcısız monte edildiklerinden, yapıştırılmış panellere göre önemli ölçüde daha uzundur. En önemlisi paneller, yapıştırıcı olmadığı için her turlu su ile kullanılabilir.

 

Özellikler

 

Kolay Bakım

Panel plakalar entegre sulama sistemi ile paslanmaz çelik çerçeve üzerine monte edilir. Bakım ve değiştirme, el ile kolaylıkla yapılabilir.

Kasetler, ileri doğru çıkartılarak klima santralinden kolaylıkla dış ortama alınabilir ve santral içi servis için gereken alan azaltılmış olur. Temizlik ve bakım için cihaza ulaşmak kolaydır.

 

Cihaz İçeriği

Dış Panel: 304 kalite paslanmaz çelikten imal edilmektedir.

Ped Kaseti: 304 kalite paslanmaz çelikten imal edilmektedir

akışını sağlayan özel bir tasarıma sahiptir.

Ped: ihtiyaca ve istenilen özelliklere göre selülozik veya çam elyaf model olarak

seçilir.

Damla Tutucu: Hava hızının 3 m/s’ yi aştığı durumlarda kullanılır.

Flator: Paslanmaz çelik özel tasarım yapısı sayesinde, havuz içerisindeki su

miktarına göre otomatik olarak su alımını sağlar.

Pompa: Havuz içerisinde bulunan suyu pedlere göndermek için kullanılır.

 

Opsiyonel Aksesuarlar

STEP Kontrol: Step kontrol istenilen uygulamalarda her bir ped için kullanılacak

solenoid vanaları kontrol ederek ihtiyaca göre kademeli olarak nemlendirme yapılmasını

sağlar.

ORANSAL Kontrol: Oransal kontrol istenilen uygulamalarda pompayı invertor

vasıtasıyla gelen sinyale göre oransal olarak kontrol edip nemlendirme yapılmasını

sağlar

UV Filtre: Nemlendirici ‘de kullanılacak suyun dezenfekte edilmesini sağlar. Ağırlıklı

olarak hijyenik uygulamalarda tercih edilir.

iletkenlik Sensoru: Havuz içerisindeki suyun iletkenliğinin artması durumunda

havuzu tamamen drene ederek şebekeden taze su alınmasını sağlar

Seviye Sensoru: Havuz içerisinde su seviyesinin artması durumunda, su girişinde

bulunacak selenoid valfi kapatarak havuza su girişini önler.

 

EVAPORATİF SOĞUTMA

(%30 a varan enerji tasarrufu ile)

Ön soğutma Üniteleri, Hava soğutmalı kondenserlerin giriş havasını çok düşük maliyetlerle evaporatif olarak soğutur. Her türlü hava soğutmalı kondenserlerin önüne çok basit olarak tesis edilen evaporatif soğutma petekleri, küçük bir su sirkülasyon pompasıyla sürekli ıslak tutulur. Kondenserlerin çalışan mevcut fanları, dışarıdaki sıcak havayı ıslak pedlerin üzerinden geçirerek, sıcak havayı yaş termometre sıcaklığına yaklaştırarak soğutur. Soğuyan bu hava kondenser peteklerinin üzerlerinden geçer. Böylelikle, kondenserin çalışması rahatlar, kondenserin soğutma performansı artar, soğutma grupların enerji tüketimi azalır, sistemin çalışma performansı artar, çalışma basıncı düşer, sistemin ve kompresörün ömrü uzar, arıza riski azalır.

 

 

Avantajları

Kondenseriniz ıslanmaz. • Kondenseriniz kireç tutmaz. • Kondenseriniz garanti kapsamından çıkmaz. • Kondenser havasını filtreler • Su tüketimi en düşük evaporatif soğutucudur.

Dur kalk çalışmaz, stabildir. • Sistemde sıcaklık dalgalanmaları yapmaz. • Yüksek verimlidir. • Evaporasyon verimi yüksektir. (%96’lara kadar)

Çok düşük enerjiyle çalışır. • Yüksek basınçla çalışan bir sistem değildir. • Elektrik tüketimi çok düşüktür. (0.12 – 0.50 kW) • Küçük sirkülasyon pompası hariç elektrikli ve hareketli parça bulunmaz. • Kireçlenme olmayacağından basınç kaybı düşüktür. • Enerji çevrim santrallerinde, verim artırma amaçlı kullanılan sistemin minyatürüdür. • En ucuz sistem çözümüdür. • Çalışması, işletmesi çok basit ve sorunsuzdur. • Otomatik kontrolü çok kolay ve ucuzdur. • Montajı çok basit bir sistemdir. • Bakım masrafları yok denecek kadar azdır. • Grubun ve kompresörün ömrünü uzatır.

 

Neden Ön soğutucu Evaporatif sistemi  Kullanmalısınız?

Kondenser giriş havasının soğuması, sistem çalışma basıncını ve kompresörün çektiği enerjiyi düşürür, soğutma kapasitesini artırır. (R22 Gazlı 26 kW Hava Soğutmalı Chiller Grup İçin)

evaporatif üniteleri ile Chiller ünitesinin kondenserine ön soğutma yapılmadan önce ve yapıldıktan sonra alınan değerlerin karşılaştırılması sonucunda elde edilen kazanç oranları yukarıdaki tabloda gösterilmiştir. Ön soğutma yapıldıktan sonra kondensere giriş havasının 11 ̊C düşürülmesi sonucunda Chiller’in çektiği elektrik gücü %19 azalmış; soğutma kapasitesi %11 artmıştır. Chiller’in COP si de %36 artmıştır. Ön soğutmadan dolayı hava sıcaklığındaki her 1.8°C azalma kondenser verimliliğinde %2 oranında bir artış sağlar.